26 Mayıs 2012 Cumartesi

AÇIK SÜT UYARISI

Özellikle yaz aylarında açıkta satılan sütün bozulmaması için, içine çamaşır sodası katılma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten uzmanlar, vatandaşı pastörize süt içmeleri konusunda uyardı.
resim
 GIDA konusunda yapılan hilelere her gün bir yenisi ekleniyor. Şimdi de özellikle yaz aylarında çok yaygın olan ve açıkta satılan sütlere, evlerde temizlik ve hijyen amaçlı kullanılan çamaşır sodası katıldığı iddia edildi. Konya Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ünver, açıkta satılan sütlere, bozulma ihtimaline karşı, çamaşır sodası katılma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.
Süt üzerine oluşan tartışmaların, süt üretimi, süt tüketimi ve insanların süt içme alışkanlıkları konu başlığı altında sıralandığını belirten Ünver, “Süt ve ürünlerinin üretimine bakacak olursak Konya’da bu konuda ciddi bir sanayi var. Üretim yapan iş adamlarının ve konu ile ilgili bilim adamlarının süt ile ilgili tartışmalardan rahatsızlıkları var. Biz meslek mensupları olarak bu tartışmalardan çok rahatsız oluyoruz. Özellikle süt, ciddi bir tartışma malzemesi yapılıyor. Bu konuda bizim rahatsız olduğumuz nokta, meslek erbabı olmayıp, farklı bir meslek grubundan olup, yıllarca bu konunun eğitimini almış insanların yerine konuşan insanlardır. Pastörize ve kutu süte olumsuz duruşa karşı, sokak sütçüsünden bile süt alın diyen var. Vatandaşımıza şunu söylemeliyiz, sokak sütçüsünün sütünü, yazın sıcağında bozulmadan satıyor olması, bu sütün içinde bir kimyasal maddenin olduğunu yüzde yüz çağrıştırıyor. Son yıllarda hidrojen peroksitte var ama hidrojen peroksiti herkes nerden bulacak, ama çamaşır sodasını bir bakkaldan çok rahat bulabilir. Yani temizlik malzemesini içiyorsunuz. Ondan bir miktar süte katıldığında, sütün içerisindeki mikro organizmaları öldürülüyor ve insan sağlığına zararlı bir maddeyi vücudunuza alıyorsunuz. Açıkta satılan sütler için geçerli bu durum. Hidrojen peroksit, hidrojen ve sudur. Bu madde de bir risk yok. Ama sokaklarda süt satan kişiler hidrojen peroksiti bulamadığı için çamaşır sodası kullanıyor” dedi.
resim
 “KUTU SÜTÜ İÇİN”
Açıkta satılan sütlerde çamaşır sodası katılma ihtimaline karşı vatandaşları uyaran Ahmet Ünver, “Açıkta, sokakta satılan sütlerde çamaşır sodası katılma ihtimali yüksektir. Vatandaşlar kutu sütleri gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Burada halkı yanlış yönlendirmeye sevk eden olay, ‘bu süt nasıl olur da 6 ay kutunun içerisinde kalabilir, kesinlikle bunun için bir şey katılıyor’ kaygısıdır. Bu kaygı yersizdir. Bozuk süt fabrikaya giremez zaten. Süt fabrikaya geldiğinde zaten firmalar analiz yapar. Eğer bozuk süt geldi ise fabrikaya almazlar. Çünkü alır ise, pastörizer denilen aletin içerisinde süt pıhtılaşır. Bu da pastörizer aletini tıkar. Fabrika için bu çok büyük bir maliyettir. Fabrika o zaman birkaç günlük bakıma girer, işletmeler bunu göze alamaz” diye konuştu.
Gıda konusunda tüketicilere tavsiyelerde de bulunan Ünver, “Tüketiciler, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat almış ve ambalajlanmış ürünleri tercih etmemeliler. Ürün alınırken, mutlaka son tüketim tarihi incelenmeli. Özellikle teneke olarak ambalajlanmış ürünlerde, tenekenin şiş veya darbe almamış olması gerekir. Vakum naylon olarak ambalajlanmış ürünlerde de vakumunun bozuk olmamasına dikkat edilmelidir” şeklinde konuştu.
İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI
Süte katılan çamaşır sodasının insan vücudunda birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirten Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Baysal ise, “Süte katılan çamaşır sodası, sütteki faydalı mikropları öldürüyor. Çamaşır sodası temizlik için kullanılan bir üründür. Süte katılması ve bunu da bir insanın içmesi başta mide ve bağırsak olmak üzere bir çok hastalığa neden olur. O yüzden vatandaşlarımız kesinlikle açıkta satılan sütten almasınlar. Sütü alırım, kaynatırım, mikrobu ölür mantığı da yanlıştır. Bu durumda insan sağlığına faydalı olmaz” şeklinde konuştu. 

2 yorum:

TWOHAF dedi ki...

Pastörize süt sevenin olduğu gibi sevmeyende var sizin belirttiğiniz gibi bir sütün uzun bir süre kutunun içinde nasıl durabildiiği gibi bende onlardan biriyim fabrikasyon ürünlerin hijyenik olduğu kadar sağlık açısından iyi olmadığını düşünüyorum

Gülsen dedi ki...

Sağlıklı güvenilir açık süt bulabilirsek sorun yok elbette ama bulamayanlar içi en tavsiye edilen cam şişede pastörize sütlerdir. Uzun ömürlü süte bende hiç güvenmiyorum TWOHAF : )

Yorum Gönder