24 Nisan 2012 Salı

Gürbüz Doğan Ekşioğlu EserleriGürbüz Doğan Ekşioğlu (eserlerinde kullandığı imzası Gürbüz) uluslararası üne sahip Türk karikatür ve grafik sanatçısı.
1954 yılında Mesudiye'de doğdu. Mesleki öğrenimini İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda (günümüzde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) gördü. Halen aynı okulda yardımçı doçent olarak ders vermektedir.
1977 yılından beri karikatür çalışmaları yapan Ekşioğlu, 2006'ya kadar 23'ü uluslararası olmak üzere, toplam 64 ödül kazandı. Türkiye'de ve yurtdışında pek çok karma serginin yanı sıra, biri New York'ta olmak üzere 9 kişisel sergi açtı. Atlantic Monthly, New York Times gibi gazete ve dergilerin yanı sıra, New Yorker dergisinin kapağında üç kez, Forbes dergisinin kapağında bir kez çalışmaları yayınlandı.
11 Eylül 2001 Saldırılarının yıldönümü baskısında New Yorker kapağında yayınlanan karikatürü ile hafsalarda yer eden özel bir başarı kazandı.
16 Mayıs 2011 Tarihli New Yorker deregisinin kapağı yine Gürbüz Doğan Ekşioğlu tarafından çizilmiştir. "Erasing Osama" isimli Illustrasyon çalışması Osama Bin Ladin'in A.B.D. tarafından öldürülmesi üzerine yapılmıştır. KaynakGürbüz Doğan Ekşioğlu

Ben seçmekte çok zorlandım hepsi biribirinden çarpıcı ve anlamlı eserler.
Sanatçının sitesi burada  Resimleri aldığım site ise şurada

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder